Naujienos

NORDIC MEETING 2018

Lietuvoje įvyko Šiaurės Europos ir Baltijos šalių Autizmo asociacijų susitikimas NORDIC MEETING 2018

Jau beveik dešimt metų kiekvieną rudenį vyksta Šiaurės Europos ir Baltijos šalių Autizmo asociacijų susitikimai. Trečius metus jame dalyvauja ir Lietuvos atstovai – LAA „Lietaus vaikai”. Šiais metais didžiuojamės, kad suorganizavome susitikimą Lietuvoje. Tris dienas asociacijų atstovai dalinosi įžvalgomis, patirtimis ir diskutavo dėl bendrų projektų ateityje.

Pirmas NORDIC MEETING 2018 vakaras buvo skirtas „Lietaus vaikų“ tėvų bendruomenei. Kaip vienas iš Suomijos atstovų į Lietuvą atvyko Ilkka Nygren – Suomijos autizmo ir Aspergerio asociacijos viceprezidentas, pats turintis autizmo spektro sutrikimą. Tėvų bendruomenės susitikimas su svečiu vyko Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje ir esame jiems labai dėkingi už šiltą priėmimą. Gausiai susirinkę autizmo sindromą turinčių vaikų tėvai, psichologai – visi, kuriems rūpi autizmo spektro sutrikimai – apipylė svečią klausimais. Susitikimas buvo verčiamas į lietuvių kalbą. Dėkojame Vilniaus Šilo mokyklos psichologei Akvilinai Jurkšaitei už neatlygintiną vertimą renginio metu. Interviu su Ilkka Nygren.

Džiaugiamės, kad antra dieną NORDIC MEETING 2018 vykusiame šalių patirčių pasidalinime apie paramą ASS turintiems asmenims švietimo sistemose diskusijose dalyvavo Švietimo ir mokslo viceministras Gražvydas Kazakevičius. Savo kalboje viceministras pabrėžė, kad siekis didinti mokinių, turinčių SUP, skaičių bendrojo ugdymo mokyklose, turi būti įgyvendinamas pakopomis. Pokyčiui būtini trys elementai: teisinės bazės keitimas (kuris vyksta šiuo metu), tinkamos aplinkos bendrojo ugdymo mokyklose pritaikymas (šiuo metu tikimasi tai išspręsti projektinių lėšų būdu, perkant reikiamas priemones, metodikas, vykdant pedagogų kvalifikacijos tobulinimo veiklas) ir visuomenės požiūrio keitimas. Renginyje taip pat dalyvavo Roma Pivorienė, Vilniaus pedagoginės psichologinės tarnybos direktorė

Taip pat antra susitikimo diena įvyko ir antras šalių patirčių pasidalinimas apie paramą ASS turintiems asmenims  socialinės apsaugos ir darbo sistemoje. Jame dalyvavo Jolanta Šliužienė, Neigaliųjų reikalų departamento prie SADM direktoriaus pavaduotoja. Šią diskusiją svetingai sutiko suorganizuoti Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namai, teikiantys reabilitacijos bei socialines globos („dienos centras”) paslaugas mūsų vaikams. Dėkojame Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namų direktorei Renatai Rimdžiuvienei už nuolatinį bendradarbiavimą su „Lietaus vaikais”. Džiaugiamės, kad asociacijos iš Skandinavijos buvo nuoširdžiai sužavėtos, kad Lietuvoje yra tokia puiki įstaiga, teikianti specializuotą kompleksinę pagalbą vaikams su autizmo spektro sutrikimu. 

Renginyje dalyvavo ir keletas kviestinių pranešėjų. Dainius Pūras, VU Psichiatrijos klinikos profesorius, Jungtinių Tautų specialusis pranešėjas teisei į sveikatą ir Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktorius, su renginio dalyviais pasidalino savo įžvalgomis apie tarptautinių organizacijų požiūrį į Autizmo spektro sutrikimus ir pagalbos būdų įvairovę skirtinguose regionuose. Lietuvoje situacija toli gražu nėra džiuginanti, bet jau nueitas ilgas kelias nuo sovietinės sistemos „košmarų”. Lietuvos komunikacijos ir reklamos pasaulio „liūtas“, menininkas ir akademikas Gintaras Šeputis su renginio svečiais dalijosi savo įžvalgomis ir įspūdžiais bendruomenės telkimo, švietimo ir laimės filosofijos temomis Butano valstybės pavyzdžiu.

Šiaurės Europos ir Baltijos šalių Autizmo asociacijų atstovai iš Lietuvos išvyko ne tik su gerais įspūdžiais, bet ir ypatingomis dovanomis – kiekvienas dalyvis gavo vienos iš „Lietaus vaikų” mamos rankų darbo Kalėdinį žaislą. O LAA „Lietaus vaikai” nori ypatingai padėkoti renginio rėmėjams – Nordic Welfare Center bei Neįgaliųjų reikalų departamentui prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.